Pirotehnika

Pirotehnika – bieds vai krāšņa pasākuma kulminācija?

Jāatzīst, ka vienam pirotehnika var kalpot kā skaista un neaizmirstama pasākuma sastāvdaļa, taču citam, neievērojot drošību, tā var izvērsties par ļaunāko murgu. Pirotehnika, tuvojoties svētku laikam, kļūst īpaši populāra, jo ikviens vēlas svētkus padarīt īpašus, izmēģinot jaunus pirotehnikas brīnumus. Mūsdienās pieejams plašs piedāvājuma klāsts, tāpēc ir svarīgi izvēlēties salīdzinoši labāko un drošāko no variantiem. Kā neapjukt, ko darīt, lai pareizi uzstādītu pirotehniku, un kur atrodas pirotehnikas veikali? Lasi rakstu un tā turpinājumā uzzini galveno informāciju par pirotehniku un tās iespējām Latvijā!

Pirotehnika visbiežāk cilvēkiem saistās ar uguņošanu, kas ir krāšņu petaržu kopums, veidojot skaistu salūtu. Senākā uģunošana ir notikusi 7. Gadsimtā Ķīnā, ko arī uzskata par salūta izgudrošanas vietu.

Fakti

Pirotehnikas lietošanu un izmantošanu nosaka likums, kā arī izgatavotāja norādītā informācija uz iepakojuma, ko nepieciešams izlasīt vienmēr. Kādi ir galvenie fakti, kas jāzina katram, kuram ir interese par pirotehniku un tās veidiem?

 1. Visi uguņošanas izstrādājumi ir tikuši iedalīti četrās klasēs. No tām tikai trīs pirmajās iekļautos pirotehnikas izstrādājumus var iegādāties fiziskas personas.
 2. Ja esi sasniedzis 14 gadu vecumu, varēsi iegādāties pirmās klases izstrādājumus, bet, ja esi piedzīvojis jau pilngadību – varēsi nopirkt arī otrās un trešās klases pirotehniku.
 3. Brīžos, kad lieto uguņošanas ierīces, aizliegts atrasties alkohola reibumā, tās tuvumā novietot mantas, jo tas būtiski apdraud gan pirotehnikas uzstādītāja, gan blakus esošo cilvēku dzīvības.
 4. Marķējums CE uz pirotehnikas ir obligāts. Ja tā nav, neiegādājies šādu pirotehniku.

Bet kādos gadījumos, galvenokārt, ir aizliegts izmantot pirotehniskās ierīces? Turpini lasīt rakstu un uzzini!

Aizliegts!

Ne tikai marķējums nosaka, vai ieteicams lietot vēlamo pirotehniku, vai tomēr no tās izvairīties. Izstrādājumus, kas paredzēti uguņošanai, aizliegts izmantot, ja:

 • vēja stiprums pārsniedz 9 m/s;
 • kāda zemes gabala īpašnieks nav piekritis;
 • dzirksteles vai izdedži apdraud cilvēkus, īpašumus vai transportlīdzekļus;
 • vēlies to darīt uz ietves vai ceļa, bet pašvaldība nav izsniegusi atļauju;
 • atrodies tuvāk par 100 metriem no dažādām pašvaldības iestādēm, baznīcām, slimnīcām, aprūpes centriem u.c.;
 • atrodies daudzzīvokļu namu pagalmā un vēlies izmantot raķetes.

Protams, šie noteikumi ir atšķirīgi, atsaucoties uz to, kāda veida pirotehniskās ierīces tiek izmantotas. Salūts nav vienīgais, ko apzīmē ar pirotehniku. Kādi ir pirotehnikas ierīču veidi?

Veidi un izmantošana

Pirotehnikas cenas ir ļoti atšķirīgas, un galvenokārt tās atšķiras tieši no pirotehnikas veida, ko iespējams iegādāties pirotehnikas internetveikalā vai, piemēram, kādā pirotehniaks veikalā Rīgā. Kādi ir šo ierīču veidi?

 • Raķete. Tas ir pirotehnisks izstrādājums, ko nepieciešams ievietot caurulē vai pudelē tā, ka tas ar stabilizatora kociņu varētu uzlidot gaisā;
 • Plaukšķene. Šī pirotehnika ietilpst pirmajā grupā, tātad to drīzkst iegādāties no 14 gadu vecuma. To uzspridzinot izlido konfeti ar follija gabaliņiem;
 • Petarde. Aizdedzinot šo izstrādājumu, tas rada skaļu troksni. Svarģii atcerēties, ka Latvijā šādus tirgo tikai medniekiem, uzrādot savu apliecību u.c.

Bet kur iegādāties? Pirotehnikas veikali ir dažādi, piemēram, viens no zināmākajiem ir Aldi pirotehnika. Ir svarīgi, ka pirotehniku iegādājas pie zināmiem un kvalitatīviem izplatītājiem, jo tas paaugstina drošību un samazina iespējamību, ka pirotehnika neuzsprāgs tā, kā tas ir paredzēts.

Pirms izlem paša spēkiem veidot salūtu, apsver, vai tiešām esi tam gatavs! Ja jā, tad dodies uz tuvējo pirotehnikas veikalu un iegādājies ierīces, lai svētki būtu krāšņi un neaizmirstami!